Program Committee

Conference Chairs

Proceedings Chair

  • Natalia Konstantinova (University of Wolverhampton, UK)

Program Committee Members

  • Tinku Acharya (Videonetics, India)
  • Simon Andrews (Sheffield Hallam University, UK)
  • Olga Barinova (Moscow State University & Yandex, Russia)
  • Vitaly I. Berdyshev (IMM UB RAS, Russia)
  • Vladimir Bobrikov (Imhonet Research, Russia)
  • Elena Bolshakova (Higher School of Economics, Russia)
  • Pavel Braslavski (Kontur Labs, Russia)
  • Jean-Leon Bouraoui (Prometil, France)
  • Malay Bhattacharyya (University of Kalyani, India)
  • Marina Chicheva (IPSI RAS, Russia)
  • Alexey Drutsa (Moscow State University & Yandex, Russia)
  • Florent Domenach (University of Nicosia, Cyprus)
  • Rashid Faizullin (Omsk State Technical University, Russia)
  • Thomas Francois (Universite catholique de Louvain, Belgium)
  • Irina Efimenko (Higher School of Economics, Russia)
  • Boris Galitsky (Become.com, USA)
  • Vladimir Ivanov (Kazan Federal University, Russia)
  • Vadim Kantorov (INRIA, France)
  • Mehdi Kaytoue (INSA de Lyon, France)
  • Vladimir Khoroshevsky (Dorodnicyn Computing Centre of RAS and Higher School of Economics, Russia)
  • Olessia Koltsova (Higher School of Economics, Russia)
  • Sergey Koltsov (Higher School of Economics, Russia)
  • Yuri Kudryavtsev (PMSquare, Australia)
  • Sergey O. Kuznetov (Higher School of Economics, Russia)
  • Viktor Lempitsky (Skolkovo Institute of Science and Technology, Russia)
  • Alexander Lepskiy (Higher School of Economics, Russia)
  • Natalia Loukachevitch (Moscow State University, Russia)
  • Julian McAuley (Stanford University, USA)
  • Vlado Menkovski (Eindhoven TU, The Netherlands)
  • Boris G. Mirkin (Higher School of Economics, Russia)
  • Sushmita Mitra (ISI Kolkata, India)
  • Olga Mitrofanova (St. Petersburg State University, Russia)
  • Dmitry Mouromtsev (University ITMO, Russia)
  • Xenia Naidenova (Kirov Military Medical Academy, Russia)
  • Sergei Nikolenko (Higher School of Economics, Russia)
  • Sergey Objedkov (All-Russian Institute for Scientific and Technical Information of RAS, Russia)
  • Evgeniy Perevodchikov (Tomsk State University of Control Systems and Radioelectronics, Russia)
  • Jonas Poelmans (Katholieke Universiteit Leuven, Belgium)
  • Simon Polovina (Sheffield Hallam University, UK)
  • Delhibabu Radhakrishnan (RWTH Aachen, Germany)
  • Konstantin V. Rudakov (Dorodnicyn Computing Centre of RAS, Russia)
  • Andrey Savchenko (Higher School of Economics, Russia)
  • Aleksandra Savelieva (Higher School of Economics, Russia & Microsoft, USA)
  • Pavel Serdyukov (Yandex, Russia)
  • Yuri G. Smetanin (Russian Foundation for Basic Research, Russia)
  • Dominik Ślęzak (University of Warsaw, Poland)
  • Leonid B. Sokolinsky (South Ural State University, Russia)
  • Rustam Tagiew (Qlaym Gmbh, Germany)
  • Irina Temnikova (University of Wolverhampton, UK)
  • Alexander Ulanov (HP Labs, Russia)
  • Dmitry V. Vinogradov (All-Russian Institute for Scientific and Technical Information of RAS, Russia)
  • Konstantin V. Vorontsov (Dorodnicyn Computing Centre of RAS, Russia)
  • Alexander Vodyaho (Saint Petersburg Electrotechnical University "LETI", Russia)
  • Andrey Philippovich (Bauman Moscow State Technical University, Russia)
  • Rostislav Yavorskiy (Higher School of Economics, Russia)
  • Leonid Zhukov (Ancestry.com, USA & Higher School of Economics, Russia)
  • Natalia Zhukova (St.Petersburg Institute for Infromatics and Automation of RAS, Russia)

Invited Reviewers

  • Aleksei Buzmakov (INRIA, France)
  • Yuri Katkov (Blue Brain Project, Switzerland)
  • Lidia Pivovarova (University of Helsinki, Finland)
  • Alexander Semenov (Higher School of Economics Alumni, Russia)
  • Nikita Spirin (University of Illinois at Urbana-Champaign, USA)
  • Dmitry Ustalov (IMM UB RAS & Ural Federal University, Yekaterinburg)